gbiennial.ro
folktrades.ro
repertorium.ro
virtualisszekelyfold.ro
PARTENERI MEDIA:
-
2013. 05. 07.
Zilele Ţinutului Secuiesc 2013, 10-18 mai
«« înapoi
Programe permanente:
Marţi – Duminică
11.00 – 19.00
Sole and Joint Works 2.0
Expoziţie comună SZEGEDY-MASZÁK Zoltán & FERNEZELYI
Organizator : Spaţiul Expoziţional de Artă Contemporană MAGMA
Locaţia : Sfântu Gheorghe, Spaţiul Expoziţional de Artă Contemporană MAGMA
Marţi – Vineri 09.00 – 16.00
Sâmbătă - Duminică 09.00 – 14.00
Expoziţie: Lumea lui Kós Károly, 1912
Organizator: Muzeul Naţional Secuiesc, Arhivele Capitalei Budapesta
Locaţie: Sfântu Gheorghe, Muzeul Naţional Secuiesc
Marţi - Vineri 09.00 – 16.00, Sâmbătă 09.00 – 14.00
Expoziţie comemorativă Kőrősi Csoma Sándor
Organizator: Galeria Municipală Covasna
Locaţie: Covasna, Galeria Municipală Covasna
10 Mai, Vineri
18.00 : I. Bienala de Fotografie din Ţinutul Secuiesc, deschidere, vernisaj şi premiere
Organizator: Consiliile Judeţene Covasna şi Harghita, Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Centrul Cultural al Judeţului Harghita, Camera Club Siculorum
Locaţie: Târgu Secuiesc, Casa de Cultură Vigadó
19.00 : Game.Set.Match – spectacol de teatru club, după o idee de Harold Pinter.
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Sfântu Gheorghe, Cafeneaua HuHuu
20.00 : Spectacol de dans popular, cu Pántlikácska şi Grupul bărbătesc de cântece din Cernat
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna, Primăria Racu
Locaţie: Racu, Căminul Cultural Gârciu
21.00 : Game.Set.Match – spectacol de teatru club, după o idee de Harold Pinter
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Sfântu Gheorghe, Cafeneaua HuHuu
11 Mai, Sâmbătă
11.00 : Ziua păsărilor şi a arborilor în Muzeul Naţional Secuiesc
Organizator: Muzeul Naţional Secuiesc
Locaţie: Sfântu Gheorghe, Muzeul Naţional Secuiesc
19.00 : Spectacol de ţiteră susţinut de formaţia de ţitere din Ciumani
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Aita Mare, Casa de cultură Bihari József
20.00: Spectacol de teatru amator, grupul Búzavirág din Biborţeni
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Pachia, Casa de Cultură
12 Mai, Duminică
09.30 – 16.00 : Învaţă şi distrează-te de Ziua Muntelui Pucioasa IV – excursii în zonă, concursuri etc.
Organizator: Asociaţia Vinca Minor/ Custodia Csomád-Bálványos
Locaţie: Băile Bálványos
17.00 : Concert Melodika
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Ghidfalău, Casa de Cultură Erdős Gábor
17.00 : Întâlnirea ţiteraşilor
Organizator: Asociaţia Bel Canto
Locaţie: Ciuman, Casa de Cultură Borsos Miklós
19.00 : Spectacol de teatru amator 20PLUSZ, Ilieni
Organizator : Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie : Valea Rece, Casa de Cultură
13 Mai, Luni
13.00 Concert pentru copii
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Poian, Casa de Cultură
14 Mai, Marţi
17.00 : Carte, muzică, teatru – prezentarea noutăţilor de la Editura Kriterion
Organizator: Bibiloteca Judeţeană Bod Péter
Locaţie: Sfântu Gheorghe, Bibiloteca Judeţeană Bod Péter, Sala Gábor Áron
19.00 : Vernisaj: Aproape de sufletul copilului, Obiceiuri cotidiene din zona Cristurul Secuiesc.
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna, Muzeul Erdővidék
Locaţie: Baraolt, Muzeul Erdővidék
19.00 : Fotografii-document de pe front – expoziţie de fotografii din Primul Război Mondial
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Covasna, Casa de Cultură
19.00: Spectacol teatru de păpuşi, cu Teatrul de Păpuşi Cimborák
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Vârghiş, Casa de Cultură
19.00 : Clubul jocurilor de societate
Organizator: Asociaţia Fundament
Locaţia: Sfântu Gheorghe, Restaurantul Bastion
15 Mai, Miercuri
10.00 : Spectacol teatru de păpuşi, Pál Ibolya din Ciumani
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Bodoş, Şcoala primară, clasele I – IV. Budai József
12.00 : Spectacol teatru de păpuşi, Pál Ibolya din Ciumani
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Aita Seacă, Şcoala primară, clasele I – IV.
13.00: Poveştile de zi cu zi – de la Benedek Elek la Lázár Ervin, atelier
Organizator: Bibiloteca Judeţeană Bod Péter Co-organizatori: Biblioteca Judeţeană Kájoni János Miercurea Ciuc, Liceul Pedagogic Bod Péter
Locaţie: Târgu Secuiesc, Casa de Cultură Vigadó, sala mică
17.00: Ceremonia de denumire a Bibliotecii Liceului Teoretic Székely Mikó, dezvelirea tăbliţelor comemorative Teleki Domokos şi Domokos Géza
Organizator: Colegiul Székely Mikó, Asociaţia Domokos Géza
Locaţie: Sfântu Gheorghe, Colegiul Székely Mikó
19.00 : Decernarea premiilor Orbán Balázs, Concert CODEX
Organizator: Consiliul Judeţean Covasna, Consiliul Judeţean Harghita
Locaţie: Sfântu Gheorghe, Biblioteca Judeţeană Bod Péter, Sala Gábor Áron
16 Mai, Joi
16.30 : Căsuţa cu poveşti – activităţi meşteşugăreşti, jocuri pentru copii
Organizator: Bibiloteca Judeţeană Bod Péter
Locaţie: Sfântu Gheorghe, Bibiloteca Judeţeană Bod Péter, Secţia pentru copii
18.00 Poveştile de zi cu zi – de la Benedek Elek la Lázár Ervin, atelier
Organizator: Bibiloteca Judeţeană Bod Péter. Co-organizatori: Biblioteca Judeţeană Kájoni János Miercurea Ciuc, Liceul Pedagogic Bod Péter
Locaţie: Sfântu Gheorghe, Bibiloteca Judeţeană Bod Péter
19.00 : Şlagăre, operete, şansonete
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna, Primăria Sovata, Restaurantul Veritas
Locaţie: Sovata, Restaurantul Veritas
19.00 : Concert susţinut de Formaţiile de cameră Georgius şi Csíki
Dirijor: Horváth Gábor - Budapesta
Organizatori: Consiliile Judeţene Covasna şi Harghita, Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Centrul Cultural Judeţean Harghita, Formaţiile de cameră Georgius şi Csíki
Locaţie: Sfântu Gheorghe, Biserica reformată centrală
17 Mai, Vineri
09.00 : Spectacol teatru de păpuşi
Organizator: : Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Moacşa, Grădiniţa Teleki Zsigmond
12.00 : Spectacol de teatru de păpuşi
Organizator: : Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Valea Crişului, Şcoala Generală Kalnoky Ludmilla
14.00 : Spectacol de teatru de păpuşi
Organizator: : Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Arcuş, Şcoala Generală Gelei Ákos
20.00 : Spectacol de teatru amator, Szederinda din Pachia
Organizator: : Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna
Locaţie: Biborţeni, Casa de Cultură
18 Mai, Sâmbătă
12.00 : Spectacol pentru copii, Ţara Clovnilor, Teatrul Andrei Mureşanu
Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Casa de Cultură din Topliţa
Locaţie : Topliţa, Caşa de Cultură