Kovászna Megye Tanácsa és a Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal közös szervezésében, a 2011. július 30-án sorra kerülő első Székely Vágta egyik kulturális kísérőprogramja a KÉZMŰVES VÁSÁR.
A vásár 10-19 óra között zajlik, ahová minden olyan Kovászna, Hargita és Maros megyei kézműves mesternek a jelentkezését várjuk, aki a lóhoz és a lovagláshoz kapcsolódó termékeket hagyományos módszerrel készíti (pl. kerekes, patkoló kovács, bőrdíszműves, nyeregkészítő, hámvarró, csizmadia, kalapos, lószőrékszer-készítő stb.).
Jelentkezni lehet a Kovászna Megyei Művelődési Központ székhelyén (Sepsiszentgyörgy, Szabadság tér., 2 szám), a 0757-047713-as telefonszámon (Virág Endrénél) vagy a office@cultcov.ro e-mailcímre elküldött levéllel.
A székek (lat. sedes) bíráskodási, közigazgatási és katonai autonómiával rendelkező közhatóságok voltak azoknál a középkori Magyarországon élő, többnyire – de nem kötelező módon – idegen eredetű népcsoportoknál, amelyek jogállása eltért a vármegyei lakosságétól (szászok, székelyek, kúnok, jászok, szepesi „lándzsás nemesek”). Maga a szék elnevezés feltehetően a „bírósági fórum” jelentésű bírói székre utal, a szabad bíróválasztás jogával összefüggésben. Az említett csoportok által lakott vidékeken, hosszabb-rövidebb ideig, a szék területi-közigazgatási egységként is működött. A székely székek – hatáskörük tekintetében – sok, az idő múlásával egyre több hasonlóságot mutatnak a nemesi vármegyével, de esetükben, a törvénykezési, közigazgatási, közegészségügyi feladatok mellett, 12 kiemelkedő jelentőséggel bírt a katonáskodó székely társadalom hadi igazgatása.
A Kovászna Megye Tanácsa és a Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal közös szervezésében, 2011. július 30-án sorra kerülő első Székely Vágta kulturális kísérőprogramjának felelőse a Kovászna Megyei Művelődési Központ.
200 háromszéki fiatal vesz részt július 2-án (szombaton), a csíksomlyói Nyeregben megrendezett Ezer Székely Leány Találkozóján.
Kovászna Megye Tanácsának támogatásával, a Művelődési Központ szervezésében holnap reggel 7-kor indulnak a népviseletben öltözött háromszéki és erdővidéki lányok, asszonyok. Főként néptánc és hagyományőrző csoportok tagjai mennek Vargyasról, Erdőfüléből, Csernátonból, Kézdiszentkeresztről, Gelencéről, Zaboláról és Sepsiszentgyörgyről.
Az egész évre kiterjedő rendezvénysorozat célja jeles őseink, szellemi nagyjaink hagyatékának, valamint kulturális értékeinknek a tudatosítása és népszerűsítése, a helyi identitástudat erősítése és a közösségépítés.
2011. június 28-án, Kriza János születésének 200-dik évfordulóján, emlékünnepséggel tisztelegünk Nagyajta és Erdővidék jeles szülöttje előtt, akire egész Háromszék is méltán büszke.
A Jeles Napok Háromszéken rendezvénysorozat keretében, Brósz Irma, képzőművész előtt tisztelgünk, születésének 100-dik és halálának 35-dik évfordulóján. A munkáiból rendezett emlékkiállítás megnyitójára 2011. június 11-én (szombaton), 17 órától, kerül sor a Kovászna Városi Művelődési Ház zsebtermében. A kiállítást méltatja Dobolyi Annamária, művészettörténész.
Főszervező: Kovászna Megyei Művelődési Központ, Kovászna Megye Tanácsa
Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ, 2011. augusztus 8-14., a Katrosa üdülőtelepen található táborozóhelyen, szervezi meg az első HÁROMSZÉKI NÉPZENEI TÁBORT.
A táborban hegedűn, brácsán, nagybőgőn és cimbalmon játszani tudó elemi, általános és középiskolás diákok vehetnek részt, összesen 25 személy.
A program keretében a résztvevők az említett hangszereken népzene-tanuláson, illetve órarendtől függően, kézműves tevékenységen (nemezelés) és népdal tanuláson vesznek részt, valamint betekintést nyernek két népi hangszer (furulya és gardony) elkészítésének folyamatába.
Jelentkezni a Kovászna Megyei Művelődési Központ székhelyén (Szabadság tér 2. szám), a szmanyika@yahoo.com email címen, vagy a 0267- 351 648, 0757-047 712 telefonszámokon lehet. Részvételi díj: 150 RON/személy.
Jelentkezési határidő: 2011. június 30. (csütörtök), 14:00 óra.
2011. június 9-én, 11 órától a sepsiszentgyörgyi Szakszervezetek Művelődési Házában koncertezik a Kossuth-díjas előadó, Gryllus Vilmos. A gyerekelőadás címe: Pörög a, forog a szoknya.
Jegyek elővételben a Városi Szervezőirodában vagy a helyszínen, a koncert előtt egy órával.
A turné állomásai és a koncertek időpontjai:
• Június 5., 11 óra – Kézdiszentlélek, Perkő
• Június 5., 18 óra – Csíkszereda, Mikó vár
• Június 6., 11 óra – Gyergyószentmiklós, Művelődési Központ
• Június 6., 18 óra – Gyergyóalfalu, petőfi Sándor Művelődési Ház
• Június 7., 11 óra – Székelyudvarhely, Stúdió Mozi
• Június 8., 17 óra – Barót, Művelődési Ház
• Június 9., 11 óra – Sepsiszentgyörgy, Szakszervezetek Művelődési Háza
A Székelyföldi Napok nyitórendezvényeként, idén június 5-én (vasárnap) kerül sor az Erdélyi Perkő Gyermek- és Ifjúsági Táncegyüttesek Találkozójára, a Kézdiszentlélekhez tartozó, Perkő zarándokhelyen.
Az eseményre 24 csoport hivatalos, közel 750 fellépő, Hargita, Maros és Kovászna megyékből, illetve két magyarországi és egy vajdasági csoport is szerepel a programban.
A rendezvény kiemelt programpontja, a 11.00 órától kezdődő Gryllus Vilmos Pörög a, forog a szoknya című koncert.
A Kaláka együttes alapító tagjáról részletek olvashatók a http://www.gryllus.hu/vililemezek.html honlapon.
A Kovászna Megyei Művelődési Központ és Kovászna Megye Tanácsa közös szervezésében, 2011. május 29-én, vasárnap, a „Jeles Napok Háromszéken” rendezvénysorozat keretén belül a Melodika- énekegyüttes operett részleteket ad elő, 12 órától, a lécfalvi Művelődési Házban. Az eseményen Keresztes Károly (zeneszerző, lapszerkesztő) előtt tisztelegünk, születésének 120-dik évfordulója alkalmából.
A Melodika-énekegyüttes tagjai:
Sebestyén-Lázár Enikő (szoprán)
Szélyes Margit (szoprán)
Mocanu-Prezsmer Erika (mezzo-szoprán)
Oláh-Badi Alpár (tenor)
Barabás Lajos-Zsolt (tenor)
Lőfi Gellért (zongora)
A Kovászna Megyei Művelődési Központ, 2011. június 20-25 között, Rétyen szervezi meg az erdélyi pedagógusokat oktató néptánctáborát. A tábor célja, az erdélyi pedagógusok szakképzése, a Kárpát-medencei magyarság népi kultúrájából a táncos elemek oktatása, hogy a következő generációknak helyesen adják át a hagyományokat.
A tábor oktatói Tálas Ágnes, a budapesti Hagyományok Házának néptánc szakelőadója és Udvari Róbert, néptáncoktató, a balánbányai Ördögborda néptáncegyüttes koreográfusa. A néptáncoktatás mellett lesznek kézműves foglalkozások is, Mikola Edit (nemezelés) és Szász Etelka (gyöngyfűzés) vezetésével.
Jelentkezni a 0751-109751-es telefonszámon, Virág Endrénél vagy személyesen a Kovászna Megyei Művelődési Központ székhelyén. A helyek száma korlátozott.
Részvételi díj: 150 Ron/fő. Bejelentkezési határidő: június 10.
Kovászna Megye Tanácsa; a Pro Musica Zenei Alapítvány és a Kovászna Megyei Művelődési Központ közös szervezésében 2011. május 21-én, szombaton, Rétyen tartják meg a III. Székelyföldi Gyerek- és Ifjúsági Fúvóstalálkozót.
Fellépő zenekarok: a Dicsőszentmártoni Fúvósegyüttes, a Csíkkarcfalvi „Bitykó” Ifjúsági Fúvós Egyesület, a zágoni és a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskola Ifjúsági Fúvószenekar, a sepsiszentgyörgyi Művészeti Iskola és a barátosi Gyermekzenekar, a nagyváradi Ifjúsági Fúvószenekar, a rétyi Antos János I-VIII Osztályos Iskola és a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskola gyermekzenekara, a csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar, a Plugor Sándor Művészeti Líceum, „Szerenád” fúvószenekara.
A rendezvény 11 órától kezdődik és jó idő estén a rétyi Kulturális Központban, rossz idő esetén pedig a rétyi Művelődési Házban zajlik. A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak! (Részletek a www.kultkov.ro oldalon.)
A Jeles Napok Háromszéken, egész évre kiterjedő rendezvénysorozat, első állomásán, március 21-én Alsócsernátonban, Végh Antal ’48-as főhadnagy, ágyúöntő, székely ezermester születésének 200 éves évfordulója alkalmából, ünnepi műsorral tisztelegtünk hazafiasága, kreativitása, innovatív szellemisége előtt.
A megemlékezés folytatásaként született meg a Végh Antal személyisége és alakja köré szervezendő vetélkedő ötlete is, melynek célcsoportja a háromszéki V-VIII. osztályos iskolákban tanuló 4 tagú diákcsapatok. A vetélkedő időpontja május 28. (szombat), helyszíne a csernátoni Haszmann Pál Múzeum.
A már közel húszéves múltra visszatekintő Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál korábban soha nem szolgált rá annyira a nemzetközi jelzőre, mint idén. Negyven országból érkeznek kiállítók, alkotók, kiadói szakemberek 2011. április 14-17. között Budapestre, s a külföldi kiállítói standok is nagyobb alapterületet foglalnak el, mint eddig bármikor.
A Háromszéki Diáknapok szervezőcsapata minél szélesebb célközönséggel szeretné megismertetni, az idén 7-dik alkalommal szervezendő májusi vetélkedőt, amely háromszéki középiskolás diákoknak és egyetemistáknak szól.
Az április 8-ára időzített NYÍLT NAP keretében, IV-VIII osztályosoknak, 5 fős csapatokban, lehetőségük lesz kipróbálni ügyességüket, kreativitásukat, együttműködési készségüket. Cél a kisiskolások és V-VIII osztályos diákok életébe is belopni a Háromszéki Diáknapok varázsát, hogy ők is kipróbálhassák és belekóstolhassanak a verseny hangulatába, élményekkel gazdagodjanak, ismerkedjenek és játszanak.
Tanár-diák vetélkedőre is sor kerül, ugyanis 5 fős (2 tanár – 3 diák) csapatoknak is készülünk programmal és versenyszámokkal. Lesz bemutató, filmvetítés, kampánybeszédek régi diáknapos versenyzőktől.
Mester Sándor, budapesti gitárművész, április 12-én Sepsiszentgyörgyön koncertezik.
Kedden 12 órától a Mikes Kelemen Dísztermében és 18 órától a Bod Péter Megyei Könyvtár, Gábor Áron termében klasszikus gitárral játszik Bakfark és Bartók műveiből, de néhány Bach és Barrios darab is elhangzik majd.
A sepsiszentgyörgyi koncertek részei egy négy országos (Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia) turnénak, amelyet a Nemzeti Kulturális Alap támogat.
A koncerteken való részvétel ingyenes.
A művészről és a turnéról részletes információk olvashatók a www.sandormester.com honlapon.
A Jeles Napok Háromszéken, egész évre kiterjedő rendezvénysorozat, célja a szellemi értékeink tudatosítása és népszerűsítése, a helyi identitástudat erősítése és a közösségépítés.
A rendezvénysorozat első állomásán, Alsócsernátonban, Végh Antal, főhadnagy, ágyúöntő, székely ezermester születésének 200 éves évfordulója alkalmából, ünnepi műsorral tisztelgünk hazafiasága, kreativitása, innovatív szellemisége előtt.
2009 óta, minden évben megjelenik a Nagyjaink című kiadvány, amely kerek évfordulók kapcsán gyűjti össze és teszi közkinccsé a megye hírességeinek életrajzát.
Az ünneplés és emlékezés egy megmaradásra hivatott közösségnek mindig erőt ad a továbblépéshez, ezért a Kovászna Megyei Művelődési Központ fontosnak tartja, hogy ne csak írásban emlékezzünk meg a nagyjainkról, hanem a szülőfalvak közösségeit bevonva és mozgósítva olyan kulturális programokat szervezzünk, amelyek felelevenítik nagyjaink szellemiségét, irányt mutatnak jelenünkben és alappillérei lehetnek jövőnknek.
Ezért, a 2004 óta jól működő, egyhetes Őszi Közművelődési Napok, rendezvénysorozat megváltozik, időben és térben bővül, koncepciójában a megye jeles évfordulóira és szülötteire épít.
A Jeles Napok Háromszéken, egész évre kiterjedő rendezvénysorozat célja a szellemi értékeink tudatosítása és népszerűsítése, a helyi identitástudat erősítése és a közösségépítés.