
-
Aktuális hírek
-
2016. 11. 06.
Díjazott dokumentumfilmek
Két, néprajzi filmeket felsorakoztató szemlén is különdíjat kapott a Kinda István és Simon József alkotópáros által készített, hagyományos népi mesterségeket bemutató dokumentumfilmsorozat. A tíz darab film a Székelyföldi népi mesterségek című, Izland, Liechtenstein és Norvégia pályázati alapjából finanszírozott projektünk részeként készült. -
2016. 11. 03.
Az első nyolc székely érték
Csütörtökön Sepsiszentgyörgyön ülésezett a Székelyföldi Értéktár Bizottság, amely nyolc székelyföldi érték felvételéről döntött. Ezt megelőzően Kovászna, Hargita és Maros megyei művelődési szakemberek részvételével tartottak szakmai konferenciát a Kovászna Megyei Művelődési Központ székhelyén.
A Székelyföldi Értéktár Bizottságban a három megyében tevékenykedő szakemberek vesznek részt, az első munkaülésén a húsz felterjesztésből nyolcat fogadtak el, így bekerült az értéktárba a székelyderzsi erődtemplom, a csíkszeredai Mikó-vár, a csíksomlyói pünkösdi búcsú, a marosvásárhelyi Kultúrpalota, a mikházi ferences templom és kolostor, Kézdivásárhely történelmi központja, Székely Nemzeti Múzeum és a kürtőskalács. -
2016. 10. 18.
Átadták az Orbán Balázs-díjakat
Kovászna megyéből Nt. Márkus András szentszéki tanácsos, címzetes esperes, őrkői plébános, Hargita megyéből Nagy Zoltán székelyudvarhelyi hitoktató, a Márton Áron életéről szóló filmes monográfia alkotója, Maros megyéből Ft. Oláh Dénes marosvásárhelyi főesperes-plébános vehette át idén az Orbán Balázs-díjat. Az ünnepélyes díjátadót Sepsiszentgyörgyön, a Krisztus Király templomban tartották hétfő este.
-
2016. 10. 18.
Kis- és nagyregények hosszú téli estékre - A PONT Kiadó estje
A VII. Székelyföld Napok keretében, Kis- és nagyregények hosszú téli estékre címmel kerül sor a budapesti PONT Kiadó „történetmondó” estjére, 2016. október 18-án, kedden, 18 órától, a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében.
-
2016. 10. 17.
20 éves a zabolai Gyöngyharmat Néptáncegyüttes
Vasárnap ünnepelte fennállásának 20. évét a zabolai Gyöngyharmat Néptáncegyüttes, a kerek évforduló megünneplését a VII. Székelyföld Napok részeként szervezték meg. A rendezvény a Csángó Néprajzi Múzeumban rajtolt, ahol dr. Pozsony Ferenc néprajzkutató köszöntötte az egybegyűlteket, megjegyezve, hogy a Gyöngyharmat Néptáncegyüttes, akárcsak a helyi múzeum, egy nagyon értékes néprajzi öröksége a falunak, amit ápolni kell.
-
2016. 10. 14.
Könyvbemutató Sepsiszentgyörgyön: Szalamandrák éjszakája
A VII. Székelyföld Napok keretében, 2016. október 15-én, szombaton 18 órától a sepsiszentgyörgyi Tein tea- és kávéház a helyszíne Márton Evelin kolozsvári író Szalamandrák éjszakái című regénye bemutatójának. A szerzővel Szonda Szabolcs műfordító beszélget a rendezvényen.
-
2016. 10. 14.
Képregény kiállítás Sepsiszentgyörgyön
Sepsiszentgyörgyön idén a Kép éve van, ehhez pedig szépen illeszkedik Victor Drujiniu képregény kiállítása, amelyet a VII. Székelyföld Napok részeként szerveznek meg. A kilencedik művészetnek is nevezett képregény tipikusan 20. századi műfaj, a popkultúra része, a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum volt diákja, jelenleg Temesváron dolgozó Victor Drujiniu pedig az egyik legkeresettebb hazai képregényrajzoló, akinek sikerült az amerikai piacon is nevet szereznie. Október 15-én, szombaton 17 órakor Sepsiszentgyörgyön az Árkosi Kulturális Központ Olt utcai székhelyén nyílik meg a képregényrajzokat bemutató kiállítás, a műveket Kiss Bence rádiós műsorvezető méltatja. A munkák egy részét szabadtéren a város főterén lehet megtekinteni. A kiállítás megnyitója előtt, szombaton 13 órától, a Plugor Sándor Művészeti Líceumban műhelymunkát tart a diákoknak.
-
2016. 10. 11.
VII. Székelyföld Napok Kovászna megyei programja
24 településen több mint 50 program, többek között 10 bábelőadás, 13 filmvetítés, 4 könyvbemutató, folklórműsorok, amatőr színházi előadások, kiadói estek, interaktív gyerekprogramok, koncertek és egyéb kulturális események várják az érdeklődőket Kovászna megyében a VII. Székelyföld Napok rendezvénysorozatán. Hagyományosan a Székelyföld Napok része a Székelyföldi Biennále hivatalos megnyitója és díjátadó gálája is (október 12., Sepsiszentgyörgy), idén a negyedik grafikai szemlére kerül sor: összesen 1238 alkotást küldött be 507 képzőművész 41 országból, ebből 312 művet válogatott be kiállításra a héttagú nemzetközi összetételű szakmai zsűri. Ugyancsak a megyeszékhelyen adják át a székelyföldi megyék által alapított Orbán Balázs-díjakat (október 17., Sepsiszentgyörgy). -
2016. 10. 11.
Több település részese a VII. Székelyföld Napoknak
Összesen közel 150 programmal várja az érdeklődőket Hargita, Kovászna és Maros megyében a VII. Székelyföld Napok, amelyet október 12–23. között szerveznek meg. A 130 szervezőt és partnert felsorakoztató rendezvénysorozat részleteiről október 10-i, marosvásárhelyi közös sajtótájékoztatójukon tájékoztattak a három megye vezetői és fő programkoordinátorai, és bemutatták a két nyelven, magyarul és románul megjelent műsorfüzetet. A Kultúrpalota tükörtermében elhangzott, hogy az idén több település kapcsolódott be, mint a korábbi években, ami azt jelzi, hogy erősödnek a három megye települései közti kapcsolatok.
-
2016. 10. 10.
Kisközösségek otthonában játszik a Cimborák Bábszínház!
2016. október 12-22. között, a 7. Székelyföld Napok rendezvénysorozat keretében, Kovászna megye 8 településén játszik a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház. A helyi kisközösségek A REST LEGÉNYRŐL című magyar népmese alapján készült bábjátékot, a következő program szerint láthatják:
· Október 12-én, szerdán 10 és 12 órától Bodokon (Művelődési Ház).
· Október 13-án, csütörtökön 11 órától Sepsibükszádon (Művelődési Ház).
· Október 17-én, hétfőn 11 órától Lemhényben (Művelődési Ház).
· Október 18-án, kedden, 11 órától Kézdiszentlélek (Művelődési Ház).
· Október 19-én, szerdán, 11 órától, Köpec (Művelődési Ház).
· Október 20-án, csütörtökön, 11 órától, Székelyszáldobos (Művelődési Ház).
· Október 21-én, pénteken, 10.30 és 12 órától Zágon (Művelődési Ház).
· Október 22-én, szombaton, 11 órától Páva (Művelődési Ház). -
2016. 09. 30.
„Tíz év mögöttünk, a jövő előttünk !” – 10 éves a Százlábú mozgalom
Fennállásának tizedik évfordulóját ünnepli a Százlábú mozgalom, amely 2006 októberében gyermek néptánccsoportként jött létre, majd ebből nőtt ki Kovászna megye egyik legnagyobb és legértékesebb, gyerekeknek és fiataloknak szóló közösségépítő-néptáncos mozgalma.
A sepsiszentgyörgyi Őszi vásár részeként, október elsején, szombaton 18 órától a főtéren mutatják be gálaműsorukat, amelyen a Szászlábú mozgalom három generációja lép fel egyszerre, több mint száz gyermek és fiatal. Meghívott a Háromszék Táncegyüttes, a Tokos és a Folker zenekar.
A Virág Endre és Virág Imola által kezdeményezett Százlábú együttes tíz évvel ezelőtt azzal a céllal indult útjára Sepsiszentgyörgyön, hogy a nagyon fiatal generációval megismertesse és megszerettesse a magyar népi játékokat, népzenét, néptáncot. A Virág házaspár azt vallja, hogy életünknek fontos lételeme a játék, az ének, a zene, a tánc, a Százlábú mozgalomban pedig nem az a lényeg, hogy kiből lesz jó táncos, jó énekes, hanem elsősorban az a fontos, érezzék jól magukat ebben a közösségben. A Százlábú mozgalom a tánc szeretete és a hagyományőrzés mellett szól a barátságról, az élménygyűjtésről és az értékes szórakozásról is. -
2016. 08. 30.
Százlábú Néptáncoktató és Közösségfejlesztő Műhelymunka
A Kovászna Megyei Művelődési Központ és a Kovászna Megyei Tanács közös szervezésében, 2016. augusztus 1-7 között, a Borospataki Skanzenben zajlott a Százlábú Néptáncegyüttes és a Százlábacskák Gyermek Néptáncegyüttes kilencedik közösségépítő műhelymunkája. A tábor gazdag programja felejthetetlen élményeket, tapasztalatokat biztosított a 149 gyermek, fiatal és felnőtt résztvevőjének.2016. 08. 27.
Zala és Kovászna értékei - le kell bontani az adminisztratív határokat
Zala és Kovászna értékei címmel tartottak pénteken háromszéki és Zala megyei szakemberek részvételével konferenciát, amely a Kovászna és Zala megye által elnyert Kovászna Megyei Értéktár megvalósítása című pályázat záróeseménye volt.
2016. 08. 25.
3. Székelyföldi Dokumentumfilm Szemle – felhívás
Hargita és Kovászna Megye Tanácsa, marosszéki önkormányzatokkal összefogva, kulturális intézményei közreműködésével, kulturális és civil szervezetekkel közösen, október 12–23. között szervezi meg az VII. Székelyföld Napokat. A rendezvénysorozat részeként harmadszorra tartják meg a Székelyföldi Dokumentumfilm Szemlét. A szemle több helyszínen zajlik a fent jelzett időszakban, városokban és falvakon egyaránt, lehetőség szerint közönségtalálkozókkal, beszélgetésekkel kiegészítve. A Székelyföldi Dokumentumfilm Szemlére olyan alkotásokkal lehet benevezni, amelyek a rendszerváltás után keletkeztek és székelyföldi témákat dolgoznak fel. Jelentkezési határidő 2016. szeptember 18.2016. 07. 26.
VI. Mozsika Népzenei Műhelymunka
Augusztus 21-27. között hatodik alkalommal tartják Csernátonban a Mozsika Népzenei Műhelymunkát a Kovászna Megyei Művelődési Központ és Kovászna Megye Tanácsa szervezésében. A népdaloktatás kiscsoportokban történik, míg a népzeneoktatás esetében a résztvevők a műhelymunka első napjaiban egyesével, vagy hangszerenként elosztott kiscsoportokban, az oktatók szakmai irányítása mellett tanulnak népzenét. Ezt követően a műhelymunka további napjaiban egy népi zenekar felépítése szerint gyakorolják a csoportban való zenélést. A kezdők sóvidéki népzenét, a haladók a vajdaszentiványi népzenét tanulják meg. Jelentkezni augusztus 13-ig lehet.
2016. 07. 06.
Beszámoló a XI. Perkő Gyermek és Ifjúsági Táncegyüttesek Találkozójáról
2016. június 11-én zajlott le a kézdiszentléleki Perkő zarándokhelyen a XI. Perkő Erdélyi Gyermek- és Ifjúsági Tánctalálkozó a Kovászna Megyei Művelődési Központ, Kovászna Megye Tanácsa ésKézdiszentlélek Polgármesteri Hivatala közös szervezésében.A találkozó hosszú távú célja hagyományaink, népszokásaink, népi kultúránk megőrzése, ápolása és éltetése volt, rövid távú célként pedig a következőket tűztük ki: a székelyföldi hagyományőrző táncegyüttesek munkájának támogatása; a székelyföldi, magyarországi és a szórványban tevékenykedő néptánc-együttesek közötti testvér-kapcsolatok megteremtésének elősegítése; az egymástól való tanulás, tapasztalatcsere;barátságok, együttműködések kialakítása.2016. 07. 01.
Háromszékiek az Ezer Székely Leány Napján
15 Kovászna megyei település és három néptánccsoport vesz részt szombaton Csíksomlyón az Ezer Székely Leány Napján, Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ szervezésében. Olasztelekről, Barótról, Erdőfüléről, Száldobosról, Bibarcfalváról, Bodosról, Felsőrákosról, Nagybaconból, Gelencéről, Zaboláról, Petőfalváról, Kovásznáról, Sepsiszentgyörgyről, Mikóújfaluból és Sepsibükszádról közel háromszázan jelentkeztek a felhívásra, köztük a sepsiszentgyörgyi Kék Virág Néptánccsoport, Gelencéről a Zernyealja Néptánc Együttes is és a Burusnyán.
A Kovászna Megyei Művelődési Központ hetedik éve kapcsolódott be, hogy az Ezer Székely Leány Napjára háromszéki résztvevőket toborozzon. Az esemény szombaton tíz órától seregszemlével kezdődik, Csíkszereda főterén bemutatkoznak a székely falvak népviseletbe öltözött képviselői, majd együtt vonulnak ki a csíksomlyói nyeregbe a hagyományőrző csoportok.2016. 06. 23.
Néptánc- és kézműves-workshop oktatóknak
Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ tizenegyedik alkalommal szervez pedagógusoknak, oktatóknak néptánc- és kézműves-workshopot Rétyen. Az idei módszertani tábort július 4-9. között tartják, a szállást és az étkezést a rétyi Antos János Általános Iskola épületében biztosítják, az oktatás pedig a helyi művelődési házban zajlik.
2016. 06. 23.
Hétvégén benépesül a Perkő
Kovászna, Hargita, Maros, Brassó és Bákó megyéből 39 gyermek és ifjúsági tánccsoport közel ezerkétszáz táncosa érkezik a XI. Perkő Erdélyi Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttesek Találkozójára, amelyet június 11-én, szombaton tartanak a kézdiszentléleki Perkőn. A Kovászna Megyei Művelődési Központ, Kovászna Megye Tanácsa és Kézdiszentlélek Polgármesteri Hivatala által szervezett eseményre a belépés ingyenes, meghívottként fellép a Háromszék Táncegyüttes és a Heveder zenekar. A folklórműsor ideje alatt kézműves foglalkozásokat is tartanak, lesznek lacikonyhák, míg a kirakodóvásáron a népi mesterek termékeit lehet megvásárolni.
2016. 04. 08.
Mesekunyhó 2. - záróünnepség
A MESEKUNYHÓ – megyei vetélkedő 2015. szeptember 30-án, a Magyar Népmese Napján rajtolt, 5 benevezett csapattal. A megméretettésen, kistelepülés kategóriában a pávai Színestollú Pávamadár csapata és a kilyéni Szent Kilián kőkeresztes lovagjai vetélkedtek, valamint nagytelepülés kategóriában a sepsibodoki Kincsás Óriásai és a zágoni mesecsapat, valamint versenyen kívül az alsórákosi Szerencsepróbálók mérték össze tudásukat, rátermettségüket, kitartásukat és tették próbára közösségük összetartó erejét.
A vetélkedő célja a települések közösségformálása és építése, ezáltal a helyi identitástudat megerősítése, a tárgyi és szellemi örökségünk, hagyományaink felkutatása, megélése, beépítése a hétköznapokba és ezek népszerűsítése minél szélesebb körben.
A nyeremény egy-egy mesekunyhó teljes felszerelése, egységesre tervezett, helyi mesterek által készített bútorok (polcok, asztalok, székek, fogas, stb.), kellékek (meseszőnyegek, függöny, falvédő, bábparaván stb.), játékok és különböző foglalkozáshoz szükséges felszerelések.
A vetélkedő 7 próbája közül az egyik állandó próba (ez a vetélkedő teljes időtartama alatt kellett teljesíteni), a többi 3-4 hetente került közlésre. A megoldásokat írásos, képes, digitális dokumentációk formájában kellett egy szakmai zsűrihez továbbítani.
- Szerkesztő: Ráduly Kinga
- ::
- Lapterv: Kolumbán Hanna
- ::
- Honlapkészítő: Webmaster