
-
2025. 04. 08.
Játékos tanulásra hívogató könyv segíti a háromszéki kisdiákokat
«« vissza
Április 7-én, hétfő délután pedagógusokkal telt meg a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron terme: Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ közös kezdeményezéseként bemutatták a „Háromszék – Kovászna megye földrajzi és természetrajzi foglalkoztató könyve 3–4. osztályosoknak” című kiadvány.
A könyv, amely a Háromszék Vármegye Kiadó gondozásában látott napvilágot, a gyerekek nyelvén, játékosan és élményszerűen vezeti be a kisdiákokat szűkebb hazájuk földrajzi és természetrajzi világába. A cél: megszerettetni a szülőföldet – de nem pusztán érzelmileg, hanem ismereteken, tapasztaláson, felfedezésen keresztül.
A rendezvényt Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke nyitotta meg, aki hangsúlyozta: „Szülőföldünkről, szülőföldünk szeretetéről szól ez a könyv. Hiszünk abban, hogy aki szereti szülőföldjét, az meg akarja ismerni és meg akarja ismertetni gyerekeivel. Így nőttem én is fel, és bízunk abban, hogy Háromszéken sok gyermeknek lesz arra lehetősége, hogy e könyv és a tanítók segítségével megismerje és megszeresse szülőföldünket. Kovászna Megye Tanácsa örömmel támogatta ezt a kiadványt, használják minél többet“.
A megyei tanfelügyelőség nevében Kiss Imre főtanfelügyelő köszöntötte az egybegyűlteket, kiemelve a kiadvány fontosságát: „A mai nap olyan hiánypótló segédtankönyvet mutatnak be a szerzők, amelyre úgy gondolom, nagy szüksége van a háromszéki elemi iskolásoknak. Ez a foglalkoztató könyv hidat képezhet a háromszéki természet és a gyermekek között”.
Ezt követően Gáj Nándor, a megyei tanács alelnöke moderálásával tartalmas szakmai beszélgetés zajlott a szerzőkkel és a szerkesztővel.
A szerzők – Farkas István, Kocsis Annamária, Vollancs Szidónia és Kerekes Izabella – valamint a könyv szerkesztője, Szőts Papp Zsuzsa, részletesen bemutatták a kiadvány tartalmát, születésének történetét és módszertani sajátosságait. Farkas István nyugalmazott pedagógus, a megye földrajzi adottságainak kiváló ismerőjeként a könyv apropóján több helyi sajátosságra is felhívta a figyelmet, rámutatva, hogyan lehet és érdemes összekapcsolni az ismereteket és a megtapasztalást. Kocsis Annamária tanfelügyelő, pedagógus kiemelte: több nagyobb és kisebb kiadó is elutasította a kéziratot, ám végül a megyei önkormányzat és a művelődési központ nemcsak hogy melléjük állt, de szívvel-lélekkel segítette a megvalósulást. „A játékos és ugyanakkor ismeretterjesztő szemléletű foglalkoztató célja, hogy a gyerekek élményszerűen fedezhessék fel szűkebb hazájuk földrajzi és természetrajzi sajátosságait” – mutatott rá a pedagógus
A könyv szerkesztőjeként Szőts Papp Zsuzsa nemcsak a szöveg összehangolásáért felelt, hanem a teljes munkafolyamat koordinációját is vállalta. A szerkesztési munkáról szólva kiemelte, hogy a szerzői csapat kivételes összhangban dolgozott, figyelve a nyelvi érthetőségre, a tartalmi hitelességre és a pedagógiai használhatóságra is.
Kerekes Izabella szerzőként személyes motivációit is megosztotta: „A mozgatórugója ennek a munkának Kocsis Annamária volt. A könyvvel arra ösztönözzük a gyerekeket, hogy amit elolvasnak szűkebb környezetükről, azt fedezzék is fel.”
Vollancs Szidónia pedagógus módszertani szempontból közelítette meg a könyv értékeit: „A szöveg, a képek, a feladatok és az érdekességek egyaránt olyan formában és arányban jelennek meg, ami tökéletesen megfelel egy harmadik vagy negyedik osztályos gyerek életkori sajátosságainak”.
A bemutató során interaktív kvízjáték is színesítette a programot, amely a jelenlevő pedagógusok aktív részvételével valósult meg, újabb lehetőséget adva arra, hogy a könyvet megtapasztalják nemcsak mint tananyagot, hanem mint élményt is.
A kiadvány hamarosan eljut minden háromszéki iskolába és a szerzők közös reménye szerint a gyerekeknek nemcsak tananyagot, hanem valódi élményt és kötődést is ad majd. Egy újabb lépés ez a helyi identitás, a természet szeretete és a korszerű oktatás összekapcsolásának útján.