• 2025. 02. 05.

    Értékeink nyomában - HUNGARIKUM vetélkedő, versenyfelhívás

    «« vissza
  • Kovászna Megye Tanácsa, a Kovászna Megyei Művelődési Központ, valamint a Magyar Értéktár megbízásából a Kovászna Megyei Értéktár „Értékeink nyomában” címmel többfordulós honismereti vetélkedőt hirdet. Az interaktív regionális megmérettetés sokadjára kerül megrendezésre Magyarországon, kiemelt célja pedig a magyar nemzeti értékek és Hungarikumok megismertetése. A regionális – erdélyi – forduló lehetőséget biztosít bekapcsolódni a magyarországi rendszerbe, amely a magyar állam Földművelésügyi Minisztériuma keretén belől működő Magyar Értéktár /Hungarikum Bizottság támogatásával valósul meg. A regionális döntőben tovább jutó csapat összemérheti tudását a magyarországi csapatokkal a nagy nemzeti döntőben.

    A vetélkedőről:

    A hungarikumok nemzeti örökségünk részét képezik, amelyeket kötelességünk megismerni, megóvni és továbbadni a jövő generáció számára. A vetélkedő célja, hogy a fiatalabb korosztály tagjaival is jobban megismertessük a magyar kultúra értékeit, bevonjuk őket az értékgyűjtésbe, bízva abban, hogy ezáltal erősödik az identitástudatuk, hagyományőrzéshez való viszonyuk, valamint megtapasztalják a közösségi munka örömeit.

    A vetélkedő külhoni nemzetrészre vonatkozó részében is a magyar nemzeti értékekről és hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény szerint a Magyar Értéktárban és a Hungarikumok Gyűjteményében nyilvántartott egyes nemzeti értékek és hungarikumok kapcsán megszervezett tudást kívánjuk próbára tenni.

    A „nemzeti összetartozás jegyében” az általános iskolák 5-8. osztályos diákjainak szóló Értékeink nyomában című többfordulós vetélkedő az oktatás és a kultúra területén kívánja alkalmazni a célcsoport tulajdonságaihoz illeszkedő játékelemeket, amelyek a helyi, térségi, külhoni ismereteket észrevétlenül adják át a játékban résztvevőknek. Ötvözni kívánjuk az online és offline világot, a hagyományos kutatás módszereit a játékosítás online technikájával, azért, hogy a digitális generáció a számára természetes technika segítségével bátorságot kapjon kimerészkedni a hagyományok és közösségek világába. A vetélkedő minden egyes eleme – a kvíztől a bemutatkozáson át az értékgyűjtésig – azt a feladatot adja a résztvevő fiataloknak, hogy csoportban, pedagógus segítségével információkat keressenek és ismereteket szerezzenek, amelyek a játékban való tovább lepéshez szükségesek.

    A vetélkedő elsődleges célja, hogy a résztvevők megismerjék a szűkebb és tágabb környezetük értékeit, másodsorban alapvető ismereteket szerezzenek a Magyar Értéktárban és Hungarikumok Gyűjteményében nyilvántartott egyes nemzeti értékek és hungarikumok kapcsán, továbbá értéktárak létrehozásának segítése az általános iskolák, középiskolák, civil szervezetek, önkormányzatok együttműködése által és nem utolsó sorban a nemzeti értékek (esetünkben külhoni) gyűjtése, rendszerezése és megismertetése a fiatalok bevonásával.

    A szervező csapatról és a zsűriről:

    A közel 50 éves tevékenységi múlttal rendelkező Kovászna Megyei Művelődési Központ kiemelt részt vállal Háromszék kulturális értékeinek, kulturális eseményeinek, hagyományainak és népszokásainak felkutatásában, dokumentálásában és népszerűsítésében. Az intézmény keretén belől működik a Kovászna Megyei Értéktár és a Székelyföldi Értéktár szakmai titkársága. A programot Szőts Zsuzsa, az intézmény szakmunkatársa, a Kovászna Megyei Értéktár Bizottság elnöke koordinálja.

    A vetélkedőre beküldött anyagokat szakmai zsűri értékeli meghatározott pontrendszer alapján.

    A regionális döntő zsűritagjait a Magyar Értéktár és a Kovászna Magyar Értéktár Bizottság delegált tagjai alkotják.

    Résztvevők:

    Erdélyi általános iskolák felső tagozatos diákjai. A vetélkedőre 4 főből és egy vezető pedagógusból/mentorból álló csapatok jelentkezhetnek.Egy iskolából több csapat is jelentkezhet, de a tanulók és a segítő csak egy csapatban versenyezhetnek.

    A fiatalok iskolájuk, vagy kulturális egyesületük képviseletében tudnak jelentkezni. Értük egy felkészítő tanár vagy mentor vállal felelősséget, aki segíti munkájukat és tartja a kapcsolatot a szervezőkkel.

    A vetélkedő menete:

    - február 5 – 28. regisztráció

    • csapatnév megadása, max. 1.5 perces bemutatkozó kisfilm beküldése

    - március 1 – 5.I. online forduló: Hungarikum KVÍZ 1

    •a diákok helyismereti tudásának és a hungarikum rendszer ismeretének kvízpróbája

    - március 6 – 10. II. online forduló: Hungarikum KVÍZ 2

    • Erdélyi Értékek, Kiemelt Nemzeti Értékek és Hungarikum KVÍZ

    - március 6 – 16. Kreatív próba/értékazonosítás

    • keress, rögzítsed, mutasd be

    - április 5. regionális döntő

    •az online fordulók alapján az első 10 csapat vehet részt a regionális döntőn

    - május vége: Hungarikum vetélkedő – döntő – Magyarország

    A regisztráció a Kovászna Megyei Művelődési Központ weboldalán megtalálható regisztrációs űrlap kitöltésével végezhető el→www.kultkov.ro

     

    A regisztrációs űrlap erre a linkre kattintva érhető el:

    https://forms.gle/7UqAm8nbua458qyW6 


    A fordulók részletes ismertetését és az elvégzendő feladatokat a vezető pedagógus/mentor által megadott kapcsolattartó személy email címére kézbesítjük google űrlap formátumban.


    Díjak

    A regionális döntő nyertese részt vesz a Magyarországon megszervezésre kerülő nemzeti döntőn.

    A regionális döntőn részt vevő csapatok tárgyi nyereményben részesülnek, és a továbbjutó 10 csoport egy műhelymunka/kirándulás keretén belől megismerkedhet erdélyi értékekkel és az Értékőr Hálózatrendszerével, amennyiben hajlandóságot mutatnak aktívan tevékenykedni a továbbiakban is, szakmai támogatásban részesülnek.

    Minden versenyző és felkészítő tanár részvételi oklevelet kap.

    A szervezők fenntartják a változtatás jogát.

    A vetélkedő regionális szakasza a Magyar állam Agrárminisztériuma és a Hungarikum Bizottság támogatásával valósul meg.

  • Fotógaléria:

  •